Mám rada retro. Rada chodím do Lacinky Palacinky, ktorá sa od môjho detstva vôbec nezmenila. Občas si na seba nahodím aj nejaký vintage kúsok oblečenia. Aj táto webstránka je trocha retro a jednoduchá. Aj naša retro škola (Fakulta managementu UK) je fajn, vždy si tam trošku oddýchnem od okolitého uponáhlaného sveta a započúvam sa do prednášok profesorov o naceňovaní pri výrobe topánok (vždy si pri tom predstavím čínskych manažérov – veď na Slovensku budujeme vedomostnú ekonomiku a my bratislavskí manažéri-študenti sme nikdy o žiadnej fabrike ani len nesnívali?!). Aj tá kopa papierovačiek potrebná zo strany študenta je také milé retro (aspoň raz za čas precvičím ruku a nezabudnem písať inak ako na klávesnici!). Čo je už ale nemilé retro je smernica rektora č.7/2011 o písaní záverečných prác a prílohe č.3 – Manuál k písaniu záverečnej práce. Zo začiatku bola sranda vysvetlovať mladším spolužiakom čo je to magnetická páska (na CD-ROM sa ešte chytali!), ale vo chvíli keď som začala písať vlastnú bakalársku prácu ma smiech prešiel. Smernica ako aj manuál nariaďujú študentom pri citácií bibliografických odkazov na elektronický dokument uviesť aj nosič a hneď ponúkajú na výber možnosti: [online] , [CD-ROM], [magnetická páska], [disk]. Magnetickú pásku som nevidela niekoľko rokov, s CD-ROMom som sa prekvapivo stretla v Univerzitnej knižnici a pod diskom si predstavím veľa vecí, len nie nosič nejakého diela. Moje bujné citácie sa nachádzali na mojom Kindle Touch, iBook aplikácií na iPhone a v audioknihách v MP3 prehrávači. Takéto nosiče ešte na univerzite neobjavili, nehovoriac o flash pamäťových nosičoch či samotných appkách-kníh. Nuž aké možnosti má moderný študent, ktorý sa naozaj snaží sám si napísať bakalársku prácu a čerpá z vlastných zdrojov (je nás málo ja viem, služby bakalárky na kľúč sa množia ako huby po daždi)?
Smernica odkazuje na medzinárodný štandard pre citácie ISO 690 (stojí 140 švajčiarskych frankov, najnovšia verzia z roku 2010 však veľmi nepomáha). Problém pri citovaní elektronických kníh od Amazon Kindle alebo iBooks z iTunes je s číslovaním a uvádzaním časti knihy, nakoľko tieto knihy nemajú očíslované strany (kniha sa formátuje podľa toho či si ju prehliadate na mobile, laptope alebo inom zariadení) a uvádza iba percento z knihy alebo „location“ čo sa mení práve v závislosti na zariadení, na ktorom e-knihu čítate. Pri hľadaní na webe nájdete veľa rád, ale týkajú sa výlučne e-kníh online, kde sa uvádza URL. Problém s lokáciou sa dá vyriešiť niekoľkými spôsobmi:
1) Uveďte kapitolu, podkapitolu, číslo odstavca, kde sa citácia v e-knihe nachádza.
2) Nájdite tlačenú verziu knihy v ľubovolnom e-shope a pozrite sa na počet strán, podľa percenta v e-knihe potom vypočítate stranu. Táto metóda ale nie je úplne presná. (príklad: som v 50% e-knihy a tlačená kniha má 300 strán, odhad strany kde sa nachádza daná citácia je teda strana 150).
3) Napíšte iba percento a lokáciu citácie a uveďte nielen formát e-knihy, ale aj zariadenie, na ktorom ste si knihu prezerali. Ak sa teda nachádzate na location 500 a percente 10 a prezeráte si e-knihu na Kindle aplikácií na iPhone, druhá osoba si túto časť nájde pokiaľ si ju tiež prezrie na appke na iPhone (za predpokladu, že nemá extra veľké písmo ale default nastavenie). Ak by si však e-knihu otvorila na laptope, nedostane sa pri tomto percente a lokácií na tú istú časť e-knihy.
4) Môžete použiť aj formulár, na základe ktorého Vám vypočíta stranu.
S inými formátmi e-kníh (Nook, Wooky a pod.) žiaľ skúsenosť nemám a predpokladám, že kvôli rôznorodosti formátov e-kníh bude problém citácie v budúcnosti ešte väčší. Stretla som sa dokonca so študentom, ktorý chcel citovať v diplomovke tweet 🙂 Nuž študenti sa o niekoľko rokov pri písaní záverečných prác nebudú pozastavovať len nad magnetickými páskami, ale aj nad CD-ROMami….
Martina